תרומת ביצית, כל מה שצריך לדעת

תרומת ביצית היא הליך רפואי מוכר ונפוץ. במסגרתו יכולות גם נשים שלא מסוגלות להתעבר מביציותיהן שלהן, ללדת ילדים ולהקים משפחה. הביצית מופרת עם הזרע בתנאי מעבדה, והעוברים שנוצרו מוחזרים לרחם. הנתרמת יכולה להיות האם המיועדת או אם פונדקאית.

תרומת ביצית הינה חלק מהטכנולוגיה של הרבייה המסייעת (ART – Assisted reproductive technology). העוברים אשר לא יוחזרו לרחם יכולים להיות מוקפאים להליכים עתידיים.

הטכנולוגיה הזו החלה את דרכה בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת, והתפתחה לבלי היכר בעשורים שלאחר מכן. כולל כמה "קפיצות מדרגה" בעשור האחרון.

הילד הראשון שנולד כתוצאה מתרומת ביצית הגיח לאוויר העולם ב-1983 באוסטרליה. בשנת 1984 דווח על לידתו של הילד האמריקני הראשון מתרומת ביצית (בדרום קליפורניה).

תרומת ביצית – הסיבות הנפוצות

עד שנוצר הנתיב הרפואי לתרומת ביציות, נשים אשר סבלו מבעיות פוריות, כמו גם זוגות הומוסקסואליים, לא היו יכולים להקים משפחה אלא על ידי אימוץ. פריצת הדרך חלה בעקבות ההתקדמות בתחום ההפריה החוץ גופית בסוף שנות ה-70, במה שהניח את היסודות לדיון העוסק בתרומת ביציות.

נכון להיום, לפי הפרוטוקולים הרפואיים הרלבנטיים במדינות מערביות, תרומת ביצית נחוצה בדרך כלל כאשר מתקיימים אחד או יותר מהמצבים הבאים:

  • אי ספיקה שחלתית מוקדמת – גיל המעבר החל מוקדם מהרגיל, ולעתים אף לפני גיל 40.
  • רזרבה שחלתית מופחתת – הביציות המיוצרות בשחלות הינן באיכות נמוכה. הסיבות יכולות להיות גם קשורות לגיל, שכן החל מגיל 40 יורדת בתלילות איכות הביציות.
  • גנטיקה – קיומן של מחלות גנטיות אשר עלולות לעבור ליילוד.
  • חוסר הצלחה בטיפולי הפריה חוץ גופית – סבבים רבים של הפריה חוץ גופית לא הניבו היריון והרופא המלווה סבור כי הדבר קשור (בין השאר או בעיקר) באיכות הביציות.

איך מתנהלת תרומת ביציות בפונדקאות?

תרומת ביציות היא פרוצדורה שכיחה בהליכי פונדקאות, וזאת כאשר האם המיועדת איננה יכולה לשאת את ההיריון בעצמה או במידה שמדובר על זוגות הומוסקסואליים.

התרומה מתקבלת על ידי פנייה לתורמת שצריכה להיות אישה בריאה וצעירה אשר עברה סדרה ארוכה של בדיקות מקיפות. הן בדיקות אשר מתחקות אחר הפרופיל הרפואי שלה, והן בדיקות הנוגעות לסוגיות אישיות.

מכיוון שמחצית מהמטען הגנטי של התינוקות שייוולדו בפונדקאות לאחר תרומת ביצית יהיה מבוסס על הביצית הנתרמת, יש להקפיד על בדיקות אלה – קלה כחמורה. סוכנויות המציעות ליווי בהליכי פונדקאות, כוללות במסגרת שירותיהן גם מאגר איכותי של תורמות ביציות. מאגר זה נבנה עקב בצד אגודל, וצירוף תורמות ביציות נעשה רק לאחר שורה ארוכה ביותר של בדיקות רפואיות, פסיכולוגיות ואישיותיות.

על התורמת

חשוב לוודא כי התורמת מסכימה להליך מרצון חופשי וכי היא נותנת את הסכמתה המלאה ובדעה צלולה (ללא לחץ חברתי, כלכלי או משפחתי). ישנן מדינות שאף מטילות הגבלות מסוימות על תרומת ביצית כמו קרבת משפחה לאם המיועדת או אישור לתורמות רווקות בלבד.

במסגרת הבדיקות הנערכות לתורמת, מבוצע בירור רפואי מדוקדק באשר ליכולתה לעמוד בטיפולים המקדימים לתרומה ובפרוצדורות לביצועה. למשל, על מנת לשמור על בריאותה של תורמת הביצית, יש לוודא בטרם עת כי פעולת השאיבה של הביציות לא תסכן אותה מעבר לסיכונים רגילים הקשורים לפעולה זו.

התהליך הרפואי מתחיל עם מתן טיפול הורמונלי לתורמת, הנהוג בהפריה חוץ גופית, וזאת תחת פיקוח ובקרה למניעת גירוי יתר שחלתי. כך גם התורמת נדרשת להימנע לחלוטין מקיום יחסי מין לא מוגנים או שימוש בסמים, אלכוהול וסיגריות.

שאיבת הביציות

שאיבת הביציות היא ההליך שבמסגרתו נשאבות הביציות מגופה של התורמת. השאיבה אורכת כ-10-20 דקות, אך נעשית בהרדמה מלאה. היא מבוצעת על ידי החדרה עדינה של מתמר אולטרסאונד נרתיקי עם מחט "שמולבשת" עליו שתגיע לשחלות לאחר חדירת קירות הנרתיק.

הרופא מכוון את הפעולה על ידי האולטרסאונד עד שהמחט מגיעה לתוך הזקיקים (שקיות נוזל בהן נמצאות הביציות). הביציות נשאבות ביחד עם הנוזל ונשלחות מיידית למעבדה. שם הן נבדקות תחת מיקרוסקופ בכדי לעמוד על מידת בשלותן.

מיד לאחר שאיבת הביציות, מבוצעת הפרייתן עם תאי הזרע, וכעבור מספר ימים יש לקבל החלטה – האם העוברים מוחזרים "טריים" לרחם וכמה מהם (אם בכלל) יוקפאו לשימוש עתידי.

החזרת העוברים לרחם הפונדקאית נעשית ללא הרדמה, באמצעות קטטר דק אשר מוחדר חלל הרחם דרך צוואר הרחם. כעבור 12-14 ימים תעבור הפונדקאית בדיקת הריון.

הסיכונים מבחינת התורמת

למרות שתרומת ביציות הינה הליך נפוץ המתבצע מדי יום במרפאות פוריות ברחבי תבל, מדובר עדיין בפרוצדורה המגלמת בחובה גם סיכונים שונים כלפי התורמת. סיכונים אלה חייבים להיות מפורטים ומוסברים לתורמת בטרם היא נותנת את הסכמתה. רמת הסיכון למוות במסגרת תרומת ביציות עומדת כיום על 1 ל-100,000 (פחות מפי 10 מהסיכון למוות של אם בלידה).

 בין הסיכונים הללו ניתן למנות למשל:

  • סיכונים הקשורים לטיפולים המקדימים – למשל, גירוי יתר שחלתי.
  • סיכונים הכרוכים בדיקור לשאיבת ביציות (נדירים ביותר) – דימום, זיהום, פגיעה באיברים סמוכים או סיכונים הקשורים לביצוע הפעולה בהרדמה מלאה.

השפעות פסיכולוגיות הנוגעות לתרומת ביצית

תרומת ביצית כרוכה מטבע הדברים בהתלבטויות, ובהליך פונדקאות מתווספות לכך סוגיות כמו הורות, שייכות וקשר ביולוגי. נשים חוששות מתרומת ביצית בגלל העדר הקשר הגנטי בינן לבין הרך הנולד. עד כדי פחדים קונקרטיים לגבי העתיד, והאם הדבר "יוטח" בפניהן על ידי בני זוגם (למשל, טענות חסרות בסיס כמו "זה לא הילד שלך").

החלטה על תרומת ביצית מעורבת בטלטלה רגשית, ובתחושות כמו חרדה, ליקוי, היסוס ואובדן. לעתים קרובות בני הזוג שוקלים נתיבים חלופיים כמו חיים-ללא-ילדים או אימוץ, וישנן גם סיטואציות של מחלוקות ביניהם.

כאשר קיים העדר-איזון גנטי בין האם והאב, הצד "החלש גנטית" עלול לחוש אשמה, תסכול וחרדה. החברה האנושית מגדירה משפחה על קרבה ביולוגית ולעתים קרובות ההורים רואים בילדיהם את המשך מורשתם. כאשר קיימת שייכות ביולוגית להורה אחד, ישנה דאגה כי הדבר ישפיע על ההורות והזוגיות בעתיד. בעיקר על מעמד האם במשפחה ומקומה.

מה התשובה לכך? למרות שתרומת ביצית מנתקת את הקשר הביולוגי, חשוב לזכור כי הורות היא הרבה יותר מ"קשר דם". יעידו על כך אין ספור מחקרים שנערכו לגבי ילדים מאומצים, המזהים כמעט תמיד את הוריהם המאמצים בתור הוריהם "האמיתיים". הדברים נכונים כמובן גם לגבי פונדקאות לאחר תרומת ביצית.

לסיכום,

תרומת ביצית היא פרוצדורה נפוצה בעלת יתרונות רבים. בסוכנות הפונדקאות שלנו, רויאל פונדקאות, אנחנו מאפשרים את הנתיב הזה לאחר שמוצו כל הניסיונות עם הביציות הגנטיות.

אנחנו מעדיפים את הביציות הגנטיות גם אם זה יהיה כרוך בעלויות נוספות או בהליכים רפואיים, אך מצד שני נדע מתי לעבור לתרומת ביצית כאשר הסיכויים להריון בריא עם ילד בריא, נמוכים מדי. על ההורים לקבל החלטה משותפת ולא מלחצים, מהסיבות הנכונות ובתמיכה לאורך כל הדרך עד שתהיו מוכנים.

שימו לב – לאור המורכבות שבתרומת ביצית – אנו ממליצים לנשים שמתקשות להרות שלא להמתין לנצח עם טיפולי הפוריות ולשקול בהקדם מעבר לפונדקאות עם ביציות גנטיות.

כאשר אין מנוס והאופציה היחידה שנותרה על השולחן היא הקמת משפחה עם תרומת ביצית, אנו מציעים להורים המיועדים מאגר איכותי של תורמות ביציות. נשים צעירות, בריאות ויפיפיות, אשר עברו סדרה מקיפה של בדיקות רפואיות, פסיכולוגיות ואישיותיות. אנו מקפידים על כך – קלה כחמורה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
עוד ברויאל בלוג

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם לקביעת פגישת ייעוץ