שאלות ותשובות

הליך פונדקאות הוא פרוצדורה לפתרון בעיות פוריות במסגרתה עובר אשר נוצר על ידי הפריה במעבדה, מוחזר לרחם של אישה אחרת – הפונדקאית ("האם הנושאת"). הפונדקאית נושאת את העובר ברחמה ויולדת אותו, אך אין לה כל תביעה להורות עליו.

הצורה השכיחה כיום של פונדקאות בעולם היא "פונדקאות מלאה", שבמסגרתה הפונדקאית נושאת את העובר לאחר הפריה חוץ גופית. בד"כ מביצית וזרע של ההורים המיועדים, ולעיתים מתרומת ביצית.

הליך פונדקאות נדרש כאשר אישה איננה יכולה להיכנס או לשאת הריון מסיבות רפואיות, או כאשר ההורים לעתיד הם זוג גברים.

פונדקאות בחו"ל מקפלת בחובה לא מעט יתרונות ביחס לפונדקאות בישראל (למרות שישראל נחשבת בהחלט למדינה ליברלית ומתקדמת בתחום זה).

היתרונות אינם נוגעים רק למחיר ועלויות, אלא קשורים להיבטים נוספים. למשל: הליך מיידי לעומת צורך בקבלת אישור מוועדות שונות, ללא הגבלה על מספר ההחזרות לרחם, החזרה ראשונה לרחם בתוך כחודשיים בלבד, אפשרות לפונדקאות גאה (בארגנטינה) ועוד.

ישראלים אשר מעוניינים להביא לעולם ילדים בהליך פונדקאות יכולים לעשות זאת באחד מבין שני המסלולים הבאים – פונדקאות בישראל או פונדקאות בחו"ל. פונדקאות בארץ, הגם שהיא אפשרית, איננה תמיד המסלול האופטימלי/האפשרי עבור ההורים המיועדים.

בכל הנוגע לפונדקאות בחו"ל, אם בעבר רבים מהזוגות היו עוברים את התהליך במזרח הרחוק (הודו), כיום ההתמקדות היא בפתרונות קרובים באירופה או ביעדים באמריקה הלטינית.

למשל, כ-34% מהבקשות להכרה בילדים לאחר הליך פונדקאות בחו"ל מבוססים על פונדקאות בגיאורגיה. זאת בזכות שילוב של חקיקה מתקדמת, מתקני רפואה מערביים, קירבה לישראל ועלויות נמוכות יחסית. כך גם 1 מכל 20 תינוקות, נולד באוקראינה. 

הליך פונדקאות מתחיל עם פגישת ייעוץ בה מוסברים להורים שלל ההיבטים הקשורים בתהליך. החל מנושאים רפואיים וכלה בסוגיות משפטיות ופרוצדורליות. בפגישה ההורים בוחרים את המסלול המתאים להם להליך הפונדקאות, ומתחילה סדרה של בדיקות רפואיות המבוצעות במעבדה לבחירתם.

ככל שהבדיקות מאפשרות פונדקאות בגיאורגיה, מבוצעת חתימה על המסמכים המשפטיים לאחר עיון מוקפד. במקביל מתחיל הליך של איתור פונדקאית מתאימה, ובמידת הצורך, איתור תורמת ביצית.

תאי המין מועברים לקליניקה מקצועית בגיאורגיה, בה מבוצעת הפריה חוץ גופית והחזרת העוברים לרחם הפונדקאית (בנוכחות ההורים המיועדים). ניתן גם לבצע את ההפריה במעבדה אחרת, ולשלוח עוברים מוקפאים לגיאורגיה.

עם קליטת ההיריון בהצלחה, הפונדקאית נכנסת תחת מעקב מוקפד, ומבצעת את מלוא הבדיקות הרלבנטיות. ההורים מגיעים לגיאורגיה בסמוך למועד הלידה המשוער, בכדי להיות נוכחים ברגע המאושר של יציאת ילדם/ילדיהם לאוויר העולם.

לאחר הלידה ההורים עוברים לדירה מצוידת שהוכנה עבורם מראש, ובמקביל מטופלות הבירוקרטיות הדרושות. כולל דרכון ואישורים לרך הנולד, וחזרה ארצה של כל המשפחה. קראו כאן עוד על ההליך הפונדקאות עמנו.

פונדקאיות הן נשים צעירות (35-19), שכבר עברו לפחות הריון אחד ולידה אחת תקינים ושנבחרו לאחר סינון רפואי ופסיכולוגי קפדני, שמוודא את הבנתן את התהליך ואת יכולתן ונכונותן לקחת בו חלק. קראו על הפונדקאיות שלנו ברויאל פונדקאות בלחיצה כאן.

הסכם פונדקאות הוא הסכם מפורט בין ההורים המיועדים לאם הפונדקאית. במסגרת ההסכם מוסדרות ההתחייבויות ההדדיות של הצדדים, כולל ההתחייבות החשובה ביותר והיא ההתחייבות של הפונדקאית כלפי ההורים מבחינת העדר זכויות הוריות.

דת היילוד איננה נקבעת לפי דת הפונדקאית אך היא מושפעת מדתה של תורמת הביצית. זוהי הסיבה מדוע החוק בישראל מחייב קבלת תרומת ביצית מבת אותה הדת. בחו"ל, לעומת זאת, אפשר לקבל תרומת ביצית גם מתורמת שאינה יהודייה, ולגייר את הילד או הילדה מיד לאחר הלידה (טבילה לבנות או ברית מילה לבנים).

כן, אולם תוך הקפדה על כך שלפחות אחד מתאי המין יהיה של ההורים לעתיד (לא ניתן לאפשר הליך פונדקאות שמבוסס גם על תרומת זרע וגם על תרומת ביצית).

תרומת ביציות הוא מצב שבו אישה תורמת את הביציות שלה לאישה אחרת, שאין ביכולתה להיכנס להריון. התורמת מוותרת מראש על זכויותיה ההוריות כלפי התינוק שייוולד כתוצאה מהתרומה. קראו כאן עוד על תרומת ביציות.

תרומת ביצית נדרשת במצבים שונים כגון נשים אשר סובלות מחוסר שחלות, כשל שחלתי או רזרבה שחלתית מופחתת, נשים אשר מייצרות בדרך קבע עוברים/ביציות באיכות לא מספקת, נשים אשר לא הצליחו להביא לפרי בטן באמצעות הפריה חוץ גופית, נשים מעל גיל 45 או נשים הסובלות מפגם גנטי חמור.

בישראל יש כמות מעטה של ביציות המוצעות לתרומה, ולכן מקובל לפנות לתורמות ביצית ממדינות שונות בעולם, ביניהן גיאורגיה, אוקראינה וארצות הברית. גיוס ואיתור תורמת ביצית צריך להיעשות באופן מוקפד ועל פי פרוטוקול רפואי מסודר. במסגרתו עוברת התורמת סדרה של בדיקות ושאלות לטובת שלילת פגמים גנטיים או היסטוריית מחלות. הבדיקות המקדימות בתהליך איתור התורמת כוללות בין השאר שלילת צהבת B ו-C, נשאות HIV, שלילת מוטציות נפוצות ל-CF (ציסטיק פיברוזיס), בדיקת קריוטיפ לדגימות מסיסי השיליה או ממי השפיר ועוד.

על פי רוב, מרגע הפגישה ועד הלידה מדובר על פרק זמן של כ-12-14 חודשים. כמובן שלוחות הזמנים משתנים מעת לעת.

נכון להיום, טרם אפשר לבצע פונדקאות גאה בגיאורגיה.

אזרחות התואמת את אזרחותם של ההורים המיועדים (ולא אזרחות גיאורגית).

עלות הליך פונדקאות בגיאורגיה מוערך בטווח של בין 45,000-75,000 דולרים. הפערים נובעים מהיבטים כגון תרומת ביצית, מספר העוברים המוחזרים וכדומה.

כמעט בכל הליך פונדקאות ניתן להחזיר יותר מעובר אחד, וברויאל פונדקאות אנו מחזירים לרוב שני עוברים (תאומים). זאת על מנת למקסם את אחוזי ההצלחה וכמובן להוביל ללידת תאומים בריאים. שימו לב כי החזרת מספר עוברים רב מגדילה את הסיכון הכרוך בהריון רב-עוברים, ולכן ההמלצה הינה בדרך כלל להחזיר עד שני עוברים.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם לקביעת פגישת ייעוץ