טיפים ועצות לפני הליך פונדקאות בחו"ל

פונדקאות איננה "משחק ילדים" אלא מהלך מורכב ומאתגר הדורש שילוב בין מקצועיות, אנושיות ויכולות ביצוע. מקל וחומר כאשר מדובר על פונדקאות בחו"ל הנעשית הרחק ממקום מושבם של ההורים המיועדים התלויים לחלוטין בטיב שירותיה של הסוכנות המלווה אותם. לכן מצער להכיר בכך שישנן לא מעט סוכנויות המציעות לכאורה שירותי פונדקאות בחו"ל, אך בפועל אינן אלא מתווכות בסטנדרטים נמוכים הרואות את השיקול הכספי בלבד לנגד עיניהן. זאת תוך ניצול ציני של מצוקתם של ההורים המיועדים, המשקיעים בחלום את כל נפשם, מאודם וכספם. במאמר הבא נסביר אחת ולתמיד ממה כדאי להיזהר ואיך בוחרים נכון סוכנות לפונדקאות בחו"ל. 

הפסקת טיפולי הפוריות ומעבר לפונדקאות

ההחלטה להפסיק טיפולי פוריות ולעבור לפונדקאות איננה עוד עניין נדיר. היות שלעתים קרובות בני הזוג אינם יכולים לבצע את ההליך בארצם, פונדקאות בחו"ל הופכת לאופציה הרלבנטית היחידה.

ישנם מספר יעדים מובילים בעולם בתחום הפונדקאות וביניהם מדינות מסוימות בארה"ב, גיאורגיה, ארגנטינה, אוקראינה ועוד. היות שהליך פונדקאות הוא מורכב ומאתגר, גם במישורים הכספיים והמשפטיים וגם כמובן בהיבטים הרגשיים, כאשר בני זוג עושים אותו בחו"ל, הם זקוקים ליד מכוונת. קרי, סוכנות מקצועית שמתמחה בליווי זוגות בהליכי פונדקאות במדינות ספציפיות.

כשם שהשאלה "הליך פונדקאות כן או לא?" היא דרמטית, כך הבחירה בסוכנות הנכונה יכולה להיות קשה שבעתיים. בפרט לאור העובדה שישנן לא מעט סוכנויות שאינן מספקות מענה מקצועי. לעתים עד כדי עבודה רשלנית שמבוצעת על ידי "שרלטנים" ש"מנצלים" את מצבם הרגשי של בני הזוג. במאמר הבא נשרטט כללים והיבטים שיש לבחון בנוגע לבחירת סוכנות פונדקאות בחו"ל. בקיצור, אם אתם מתכננים פונדקאות בחו"ל, זה המאמר הכי חשוב שתקראו בדרך להרחבת המשפחה.

בקשו לדבר עם זוגות שעברו תהליך פונדקאית עם הסוכנות

אחד הצעדים שיכולים לשפוך אור על מקצועיותה של סוכנות הפונדקאות היא שיחה בלתי אמצעית וישירה עם זוגות שעברו עם הסוכנות פונדקאות בעבר. בקשו לדבר ישירות עם הזוגות וכדאי לשוחח עם 3-5 זוגות לפחות.

במהלך השיחה תוכלו לעמוד על טיב השירות שניתן ללקוחות קודמים, וכמובן לשאול כל שאלה נוספת בנושאים שמעסיקים/שמטרידים אתכם, ושרק בעלי ניסיון "שהיו שם" יוכלו לענות.

האם נציגי סוכנות הפונדקאות נמצאים פיסית במדינת היעד?

סוכנויות רבות לפונדקאות בחו"ל מבקשות לקצר תהליכים ולעגל פינות, ופועלות באמצעות "סוכנים" מקומיים. כלומר, נציגי הסוכנות עצמה אינם נמצאים באופן פיסי וממשי במדינת היעד.

סוכנויות מקצועיות, לעומת זאת, המתמחות במדינות ספציפיות, דואגות כי נציגים מקצועיים מטעמן יגורו ויהיו נוכחים לצד הפונדקאית והצוותים הרפואיים לכל אורך התהליך. נציגים אלה דוברים את השפה המקומית ברמת שפת אם, ויודעים לגשר על פערי תקשורת בין אנשי המקצוע לבני הזוג שנמצאים במרחק.

הקשר הרציף עם הסוכנות – אלמנט קריטי

כאשר אתם בוחרים סוכנות לפונדקאות בחו"ל בדקו שיש לכם בכל רגע נתון תקשורת רציפה ועקבית עם נציגי סוכנות הפונדקאות במדינת היעד (ובכלל). עמדו על כך שהתקשורת תתקיים בכל אמצעי ולא רק בדואר אלקטרוני. כולל טלפון ישיר וברמה של 24/7.

דרשו כי המענה יהיה מהיר ויכלול תרגום במידת הצורך. היות שאינכם יכולים לשהות במדינת היעד בכל שלב ושלב בהריון, בקשו לקיים תקשורת ווידאו ווירטואלית ברגעים שונים ובבדיקות הריון. גם בשביל להיות עם "היד על הדופק" (תרתי משמע), וגם בשביל להרגיש את ההיריון כאילו הוא מתרחש אצלכם בבית.

תרומת ביצית או ביצית ביולוגית?

פונדקאות יכולה להיות מבוססת הן על הפריה של ביצית וזרע של ההורים המיועדים, והן על תרומת ביצית. האופציה השנייה רלבנטית בד"כ כאשר אין אופציה אחרת. למשל בעקבות גיל מבוגר, אי ספיקה שחלתית וכדומה.

רצוי להתקשר עם סוכנות לפונדקאות בחו"ל שלא לוקחת את תרומת הביצית כברירת מחדל אלא רק כאופציה שנייה. דהיינו, מאפשרת להחזיר את העוברים הגנטיים ולא מאלצת משיקולים לא ענייניים לעבור לנתיב של תרומת ביצית.

ככל שאין מנוס מתרומת ביצית, בדקו היטב כיצד נבחרות תורמות הביצית ומה הליך קבלתן למאגר הסוכנות. שימו לב לוודא שאין חלוקת ביציות או ביציות משותפות (Sharing Eggs). מצב שבמסגרתו אותה אישה תורמת ביציות לשתי נשים הגרות במדינה אחת (ובכך נולדים "אחים למחצה" שאינם קשורים זה לזה).

פונדקאות תאומים – מתי ומה שיעורי ההצלחה?

זוגות רבים מבקשים לעבור הליך פונדקאות בחו"ל שבמסגרתו יוחזרו לרחם הפונדקאית שני עוברים, במה שיוביל ללידת תאומים (קראו כאן על פונדקאות תאומים). הדבר אמנם איננו תלוי בבני הזוג, אלא בנסיבות, אך ברור שפונדקאות תאומים מקפלת בחובה יתרונות.

רוב הסוכנויות שמציעות ליווי פונדקאות בחו"ל מסבירות על היריון תאומים, כולל הסיכויים והסיכונים. לרוב תתאפשר החזרה של מקסימום שני עוברים. מבחינה זו כדאי לבדוק מהם שיעורי ההצלחה של הריונות תאומים בהליכי פונדקאות המנוהלים על ידי הסוכנות.

ברויאל פונדקאות, למשל, אנו מתגאים בשיעורי הצלחה של למעלה מ-90% בפונדקאות תאומים. נתון שאין לו אח ורע בתחום.

מה קורה במידה שיש מספר בודד של עוברים?

ישנם זוגות שמגיעים להליכי פונדקאות כאשר יש להם מספר מצומצם של 2-3 עוברים בלבד. מצב זה הופך את הפונדקאות למאתגרת שבעתיים, ועליה להתנהל תחת מדיניות מוקפדת של אפס מקום לטעויות. ככל שזהו המצב, בקשו מסוכנות הפונדקאות לדעת כיצד יתנהל ההליך תחת גבולות הגזרה המחמירים ביותר.

ברויאל פונדקאות, לדוגמה, כשאנחנו מטפלים בזוגות עם 2-3 עוברים, אנחנו מתאימים עבורם חבילה אישית עם תשלום בפעימות. אנחנו מתגאים ביכולת לספק לבני הזוג שקט נפשי רב, וזאת תודות לשיעורי ההצלחה המצוינים שלנו בהחזרה ראשונה או שנייה.

מה קורה במקרה של הפלה?

אחת השאלות הדרמטיות שמעסיקות בני הזוג לפני הליך פונדקאות, היא מה קורה במקרה של הפלה. האם הכסף ששולם ירד לטמיון והאם יהיה עליהם להתחיל לשאת בכל העלויות מחדש. זוגות רבים חוששים, בצדק, לאבד גם את הכסף וגם את ההיריון.

בדקו היטב מה המענה של הסוכנות למצב מורכב זה. ברויאל פונדקאות, למשל, אנו קובעים בחוזה מפורשות שבני הזוג לא יאבדו את כספם בשל הפסקת היריון מסיבה כזו או אחרת.

איתור הפונדקאית

במרכזו של הליך הפונדקאות עומדת האם הפונדקאית. האישה שלרחמה יוחזרו העוברים שנוצרו בקליניקות להפריה חוץ גופית. בבחירת סוכנות לפונדקאות בחו"ל חשוב להתחקות אחר תהליך הבחירה של המועמדות לפונדקאות.

בראש ובראשונה יש לוודא כי המועמדות עונות לקריטריונים רפואיים מחמירים ועוברות סדרה של בדיקות מקיפות לגבי התאמת הפרופיל הרפואי שלהם למסע הפונדקאי. חשוב לא פחות, יש לברר האם הפונדקאיות עוברות בדיקות פסיכולוגיות ומבחני אישיות, והאם הן מבינות את כובד המשקל המונח על הכף. יש לברר שהפונדקאית לא עברה בעבר הפלות או לידות מוקדמות, ושהיא איננה סובלת מבעיות תזונה, שימוש באלכוהול או בסמים וכדומה.

על מנת להגדיל את רמת הביטחון, דרשו לדעת לא רק האם הפונדקאית עברה בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות בתהליך קבלתה, אלא מהי רשימת הבדיקות. ככל שהשקיפות תהיה רבה יותר, כך יוקל עליכם לקבל את ההחלטה לגבי סוכנות כזו או אחרת.

רשימת הבדיקות מגלמת ניסיון, רצינות, מקצועיות, רוחב יריעה ותפיסה מתודולוגית ברורה של הפחתת כל סיכון אפשרי.

בחברת רויאל פונדקאות, למשל, מאגר הפונדקאיות מורכב בקפידה רק לאחר תהליכי בדיקה והכנה. הפונדקאיות הן נשים צעירות ומקסימות בגילאי 19-35 בלבד אשר עוברות סדרה ארוכה של בדיקות רפואיות ופסיכולוגיות. אנו עובדים עם פונדקאיות שאינן מונעות רק מתוך שיקולים כלכליים אלא שרואות בהצטרפותן להליך הפונדקאות כשליחות של ממש.

טיב הקליניקות להפריה חוץ גופית

הקליניקה להפריה החוץ גופית הינה בעלת תפקיד חשוב ביותר בהליך הפונדקאות בחו"ל. סוכנויות רבות מדווחות אמנם ללקוחותיהן שהן עובדות עם קליניקות ובתי חולים מובילים, כמו מוסדות אמריקניים בעלי שלוחות בחו"ל, אך בפועל אינן מקיימות את הבטחתן.

טיבה ואיכותה של הקליניקה הם קריטיים, ובבחירת סוכנות פונדקאות בחו"ל יש לבצע בירור מקיף על הקליניקות הרלבנטיות. דרשו לדעת את שמות הקליניקות ואפשר גם להתחקות אחר אנשי הצוות הרפואי. סוכנויות פונדקאות בחו"ל שפועלות לפי פרוטוקול מסודר תיהנה שקופות לחלוטין ולבני הזוג תתאפשר בדיקה בלתי אמצעית של הקליניקות המדוברות.

שילוח העוברים והחזרתם לרחם

העברת עוברים בפונדקאות חייבת להיעשות בסטנדרטים רפואיים ומקצועיים מחמירים. יש לברר היטב כי הסוכנות שמלווה אתכם איננה שולחת את העוברים עם חברות שילוח "רגילות" אלא רק באמצעות אנשי מקצוע שהוסמכו לכך וכמובן שרק במכלים אמינים ותקינים.

בכל הנוגע לתהליך החזרתם של העוברים לרחם הפונדקאית, חשוב לוודא כי רופאים מומחים יבצעו בעצמם את הפעולה (ולא מתמחים).

במסגרת תפקידיה השוני הקליניקה אחראית גם על הטיפול בעוברים. רצוי כי אמבריולוגים מומחים יהיו חלק בלתי נפרד משלב זה, בין אם בביצוע ובין אם בפיקוח. הפשרה לא תקינה של עוברים על ידי צוות לא מקצועי עלולה לפגוע בהליך הפונדקאות ולהכשילו.

מעקב הריון

הריון פונדקאי, כמו כל הריון, נתון תחת מעקב. מעקב שכולל גם בדיקות הריון "שגרתיות" (כמו חלבון עוברי או סקירת מערכות), וגם בדיקות ספציפיות הנדרשות לאור הממצאים (כדוגמת דיקור מי שפיר, בדיקת סיסי שיליה, אקו-לב עובר וכדומה). הדברים נאמרים ביתר שאת לגבי פונדקאות תאומים שכן הריון רב-עוברי הוא מעצם הגדרתו "הריון בסיכון".

בבחירת סוכנות לליווי הליך פונדקאות בחו"ל יש לוודא כי הרופא שמבצע את המעקב אחר ההיריון הינו גינקולוג מומחה בתחומה. זוגות רבים מבקשים, בצדק, לדעת את זהותו של הרופא של מעקב ההיריון ומתחקים אחר ניסיונו ומקצועיותו.

מעקב ההיריון הוא קריטי והאחריות שמונחת כל כתפיו של הרופא היא עצומה. בני הזוג צריכים לקבל את מלוא המידע בשקיפות מלאה, ויש להתקשר רק עם סוכנות לפונדקאות בחו"ל שעובדת בהתאם לפרוטוקולים הרפואיים בסטנדרטים מערביים מחמירים.

חשוב לדרוש כי ממצאי הבדיקות יתורגמו לשפת האם של ההורים המיועדים, וכן שיועברו להם המסמכים הרפואיים במלואם (כולל תמונות, גרפים, סרטונים, ממצאים וכו').

סיוע לפונדקאית במהלך ההיריון

מעבר להיבטים הרפואיים הנוגעים לעובר או העוברים, חשוב שהסוכנות שבה תבחרו תספק מענה מקיף לכל צרכיה של הפונדקאית. הסוכנות צריכה לדאוג לפונדקאית לכל אורך הדרך, לענות לכל צרכיה, לספק מבוקשה ולסייע לה. ביגוד, הנעלה, נסיעות, קניות, שירותי שמרטפות בשעת הצורך וכו'. השקט הנפשי והרוגע של הפונדקאית במהלך ההיריון משפיעים על הצלחת ההליך. סוכנויות אמינות וטובות דואגות לפונדקאיות שלהן גם ביום שאחרי הלידה.

הלידה

רגע הלידה, השלב הכמעט-סופי של הליך הפונדקאות, הוא רגע דרמטי, וכמו בכל היריון, כאשר מגיעים לקו הסיום, המתח בשיאו.

חשוב לוודא כי הפונדקאית מקבלת טיפול רפואי צמוד ומקצועי מרגע קליטתה במיון נשים בבית החולים, דרך העברתה לחדר לידה, וכלה בניהול הלידה. מקצועיותם של אנשי הצוות הרפואי חייבת להתכתב עם יכולתם לנתח מצבים שונים ולתת להם מענה.

לדוגמה, מעבר ללידה מכשירנית חלף לידה וגינאלית, זירוז לידה, החלטה על ניתוח קיסרי וכדומה. בקשו לקבל מידע על מחלקת היולדות בבית החולים המיועד. סוכנות מקצועית ואיכותית תמסור את הפרטים בשקיפות מלאה.

טיפול ברך הנולד ומחלקת פגים

לאחר הלידה, התינוק וההורים המיועדים נשארים מספר ימים בבית החולים עד לשחרורם. בהמשך ישיר לצוות הרפואי במיון נשים ובחדרי הלידה, חשוב לקבל פרטים ומידע אודות מחלקת היולדות. יש לברר על קיומה של מחלקת פגים מקצועית ואיכותית. בין אם כהכנה למקרים של לידה מוקדמת ובין אם בהריונות מרובי עוברים (בד"כ תאומים) הנחשבים לנפוצים בהליכי פונדקאות.

דירה מסודרת וליווי עד החזרה הביתה 

סוכנות פונדקאות מקצועית תדאג לבני הזוג לדירה מסודרת ולחבילת לידה לאחר השחרור מבית החולים. כולל הסעות ונהג צמוד בזמן שהייתם במדינה הזרה. בדקו האם אתם מקבלים מענה כאמור והימנעו ממצב שבו אתם תלויים בעצמכם בכל הנוגע לסידורים הלוגיסטיים הללו.

הדבר האחרון שאתם צריכים בהגיעכם לביקור במדינה שבה מתנהל הליך הפונדקאות שלכם, לא כל שכן בהגעה החשובה למעמד הלידה, הוא התעסקות בפרוצדורות, לוגיסטיקה ומנהלה.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
עוד ברויאל בלוג

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם לקביעת פגישת ייעוץ