החוק בגיאורגיה

לעומת החקיקה המורכבת והמאתגרת בישראל, כמו גם במדינות מערביות רבות נוספות, החוק הגיאורגי מקפל בחובו שורה של יתרונות מהותיים בכל הנוגע לפונדקאות.

גיאורגיה מציעה תוכניות זמינות עבור זוגות נשואים או זוגות שאינם נשואים אך נמצאים בזוגיות לפחות שנה טרם תחילת הליך הפונדקאות. פירוש הדבר הוא שגיאורגיה היא אחד היעדים הטובים ביותר בעולם עבור פונדקאות לזוגות הטרוסקסואליים (התקנות קובעות כי חייב להיות קשר גנטי לפחות לאחד ההורים המיועדים).

נכון להיום, אין בספר החוקים הגיאורגי חוק ספציפי העוסק בפונדקאות. זאת בניגוד למשל לישראל, אשר קבעה את חוק הסכמים לנשיאת עוברים (אישור הסכם ומעמד היילוד), תשנ"ו-1996. חקיקה המהווה לעתים תכופות מכשול של ממש בפני הזוגות הישראלים המחפשים פתרון הולם לבעיות פוריות ועקרות.

בגיאורגיה, תקנות היסוד אשר נוגעות לפונדקאות נגזרות מתוך חוק הבריאות הגיאורגי, ובפרט בסעיפים 141, 143 ו-144. הפרשנות המקובלת לחוק הגיאורגי מבחינת פונדקאות היא שהוא מתיר "פונדקאות הריונית" שבה אין לפונדקאית קשר גנטי עם הילד (כלומר, היא איננה מספקת ביצית משלה לטובת ההפריה). כך גם אין חובה כי לילד יהיה קשר גנטי עם שני הוריו. כלומר, גם רווקים ובני זוג שאינם נשואים רשאים לפנות להליך פונדקאות בגיאורגיה (לא כל שכן זוגות נשואים).

ברשימה הבאה נפרט בקצרה את עיקרי הדברים ומשמעותם מבחינתכם. יודגש כי החוקים הגיאורגיים שקופים לעיון הציבור (בשפת המקור), ומפורסמים באתר האינטרנט הרשמי של הפרלמנט הגיאורגי ומשרד הבריאות, העבודה והרווחה.

לא נדרשת הסכמת הפונדקאית

אחד ההיבטים החשובים ביותר. בהליך פונדקאות בגיאורגיה, לא נדרשת הסכמתה של הפונדקאית להליך הרישום של בני הזוג כהורי הילד. ההורים יידרשו להציג שלושה מסמכים מרכזיים בלבד: הסכם פונדקאות חתום, אישור לידה שהונפק ע"י בית החולים ואישור העברה של העובר לרחם הפונדקאית (אישור שהונפק עבורכם במרפאת הפרייה חוץ-גופית).

רישום הורות

החוק הגיאורגי קובע כי גם במידה שילד נולד במסגרת הליך פונדקאות, בני הזוג יהיו אלה אשר יירשמו כהורי הילד (ולא הפונדקאית). זאת גם אם העובר שהועבר לרחמה של הפונדקאית התקבל מתרומת זרע או ביצית.

הנפקת תעודת לידה

הנפקת תעודת לידה בגיאורגיה הינה הליך פשוט שאיננו דורש ליווי משפטי של עורכי דין, ולאחר הנפקתה של התעודה ההורים יכולים לקחת את ילדם לישראל. חשוב להדגיש כי לפי הנוהל והחוק בגיאורגיה, תעודת הלידה מונפקת בתוך 6-15 ימים ובני הזוג יירשמו בה כהורי היילוד. תעודת הלידה זהה לכל תעודת לידה אחרת.

סעיף 143

סעיף 143 לחוק הגיאורגי מתיר ביצוע הפריות חוץ גופיות (IVF) בשורה של מקרים לרבות לטובת טיפול בעקרות או בכדי למנוע התממשות סיכון ממשי של מעבר מחלה גנטית על ידי האב או האם. כל שנדרש לשם כך הוא הסכמה של בני הזוג להליך. הסכמה בכתב הינה הכרחית לשם גידול והעברת עוברים שהתקבלו בהפריה לרחמה של הפונדקאית. סעיף זה מציין גם כי אין לפונדקאית זכות מוכרת להורות על הילד ומלוא החובות והזכויות הנגזרים מתוך ההורות הינן של בני הזוג.

סעיף 144

סעיף 144 לחוק הגיאורגי מתיר הפריה מלאכותית על ידי שימוש בתאי מין נקביים, תאי מין זכריים או עוברים מוקפאים. תקופת שימור העוברים המוקפאים נקבעת לפי נוהל קבוע ורצון בני הזוג.

* שימו לב כי סוגיית חקיקה ותקינה משתנות לעתים, והאמור להלן איננו חוות דעת משפטית

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב twitter
עוד ביעדים

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם לקביעת פגישת ייעוץ